•   این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  •  021-77741645
برداشت و تهیه نقشه چون ساخت سه بعدی نما (3D As-built)

برداشت و تهیه نقشه چون ساخت سه بعدی نما (3D As-built)

 مهندسین مشاور طرح آفرینش سپنتا آماده ارائه خدمات نقشه برداری مرتبط با برداشت سه بعدی نما جهت فعالین در عرصه طراحی و...

سیستم تعیین موقعیت ماهواره ای (GPS)

سیستم تعیین موقعیت ماهواره ای (GPS)

ارائه خدمات مرتبط با GPS دوفرکانسه از جمله ایجاد شبکه نقاط مبنایی، ماده 147 و ...

نقشه برداری زمینی

نقشه برداری زمینی

  مهندسین مشاور طرح آفرینش سپنتا آماده ارائه کلیه خدمات نقشه‌برداری زمینی شامل انواع عملیات برداشت، پیاده‌سازی،...

اجاره لوازم نقشه برداری

اجاره لوازم نقشه برداری

 اجاره لوازم نقشه برداری شامل GPS دو فرکانسه و توتال استیشن

 

اعلام شناسه از راه دور

اخیرا )  FAA اداره هوانوردی فدرال - این اداره‌، یکی از واحدهای ترابری ایالات متحده آمریکا است که وظیفه کنترل و سرپرستی همه امور هوانوردی غیرنظامی در آمریکا را بر عهده دارد(قوانین پیشنهادی خود را برای شناسایی پهپادهای غیر نظامی "از راه دورارائه نموده است.

در این زمینه اخبار و حواشی زیادی وجود دارد که جنبه های مختلف این سند عظیم 319 صفحه ای را پوشش می دهند که بیشتر آنها مربوط به فعالیت های بسیار خاص است. از آنجایی که این مطلب برای مهندسین نقشه بردار تدوین شده است، بنابراین در مورد تاثیر این قانون بر فعالیت نقشه برداران با استفاده از پهپاد صحبت خواهیم کرد.

تا چهار سال آینده اتفاق خاصی رخ نمی دهد.

تاثیر این قانون بر نقشه برداران حد اقل خواهد بود.

برخی از پهپاد های قدیمی(و نه همه آنها) باید از رده خارج شوند.

شناسایی از راه دور چیست؟

بهترین راه برای شناسایی یک وسیله یا شخص یا ... ، شناسایی با استفاده از رویت پلاک منحصر به فرد آن است. در مورد پرنده های بدون سر نشین به دلیل محدودیت های بصری نمی توان از این امکان بهره برد لذا ایده "اعلام شناسه از راه دورشکل گرفت . از طریق انتشار پلاک منحصر به فرد پرنده بدون سرنشین بر بستر اینترنت یا Wi-Fi و اخذ این اطلاعات توسط پلیس، سازمان های دولتی و نهادهای امنیتی و بازرسی و ... مشخص می شود که چه کسی هواپیمای بدون سرنشین را هدایت می‌کند و حتی امکان شناسایی نوع پرنده نیز به وجود می آید. به کمک این روش، ردیابی خلبانانی که به طور غیرقانونی پرواز می کنند، در یک بستر قابل اطمینان و مشخص امکان پذیر می گردد.

این شناسه منتشر شده توسط پرنده شامل مجموعه ای از ارقام است که به طور خاص به پهپاد یا خلبان اختصاص یافته – مانند پلاک خودروها با این تفاوت که بجای قرائت پلاک، این شناسه از طریق اینترنت ارسال می شود و توسط یک تلفن هوشمند قابل خواندن است زیرا در واقع شما به عنوان یک ناظر نمی توانید شماره ای را بر روی پرنده ببینید. نکته حائز اهمیت آن است که این شناسه حاوی اطلاعات شخصی مانند نام، شماره تلفن یا آدرس ایمیل شما نیست و صرفاً پلیس و آژانس های فدرال و نهادهای امنیتی و دولتی توانایی جستجو در اطلاعات شخصی را برای پیدا کردن خلبانان غیر مجاز دارند.

شایان ذکر است که این یک سیستم کاملاً جدید بوده و کاملاً جدا از سیستم فعلی ADS-B است که توسط هواپیماهای سرنشین دار استفاده می شود. سیستم جدید Remote ID صرفاً برای استفاده در پهپادها طراحی شده است.

چه زمانی کاملا اجرایی خواهد شد؟

ما انتظار داریم که این قانون در سال 2024 یا بعد از آن اجرایی شود.

آنچه به تازگی منتشر شده یک نمونه NPRM است

 (NPRM  چیست ؟یک اعلامیه عمومی است و هنگامی که یکی از نهادهای مستقل دولت ایالات متحده امریکا بخواهد یک قانون یا آیین نامه را به عنوان بخشی از فرایند حاکمیت اضافه، حذف یا تغییر دهد به آن ها رجوع می کند. این بخش مهمی از قوانین اداری ایالات متحده است که به طور معمول با ایجاد فرایندی از اظهارنظر عمومی و همه پرسی ، کار دولت را تسهیل می کند.)


و قانون نهایی نیست. این بدان معناست که این دستورالعمل باید قبل از انتشار به عنوان یک قانون نهایی، یک اظهار نظر عمومی و یک دوره مرور را طی کند. به عنوان مثال ، قسمت 107 NPRM در فوریه سال 2015 منتشر شد و قانون نهایی تا ژوئن 2016 یعنی شانزده ماه بعد منتشر نشده بود. بنابراین انتظار می رود که این روند قانون‌گزاری ، حداقل سه سال به طول بیانجامد تا تمامی الزامات ذکر شده در آن، لازم الاجرا شود. در این شرایط، کاملا بدیهی است که چند مورد به ناچار، زودتر از موعد اجرا شوند. به عنوان مثال تولیدکنندگان پهپاد می بایست تمهیدات لازم جهت سازگاری با این قانون را در دستور کار خود قرار دهند.

با توجه به موارد ذکر شده، این قانون برای مدت طولانی هیچ تاثیری بر کاربران نخواهد گذاشت و در 4 سال آینده، بیشتر اپراتورهای تجاری قبل از اجرایی شدن این قانون، پهپادهای خود را با دستگاه های جدیدی که با این قانون سازگار باشد جایگزین خواهند کرد.

نقشه برداران چه می شوند؟

پس از اجرای قانون جدید ، احتمالاً در سال 2024 یا بعد ، پهپادها باید به فناوری مناسب برای اعلام شناسه خود، از راه دور مجهز شوند. پخش از طریق اینترنت با استفاده از تلفن همراه یا Wi-Fi انجام خواهد شد. از آنجایی که بسیاری از نقشه برداران در مناطق روستایی و بدون اتصال به اینترنت کار می کنند، در این مناطق نیز امکان پرواز وجود دارد و پهپادها می توانند یک سیگنال رادیویی را پخش کنند که در انطباق کامل با تبصره بخش 89.110 می باشد.

اگر اینترنت در هنگام برخاستن یا در طول پرواز در دسترس نباشد و پرنده بدون سرنشین نتواند از طریق اتصال به اینترنت به Remote ID USS منتقل شود ، سیستم کنترل پرواز پهپاد، باید عناصر پیام را مستقیماً پس از برخاست به زمین منتقل کند. " بخش 89.110"

به همین دلیل اساساً هیچگونه اختلال در جریان کار پهپاد های فعلی پدید نخواهد آمد.

این فناوری خیلی پیچیده نیست و بعید به نظر می رسد که هزینه سخت افزارهای استفاده شده در پهپاد را به طرز چشمگیری افزایش دهد یا اندازه و وزن آنها را زیاد کند. شرکت DJI تقریباً تمام پهپادهای خود را به تجهیزات ADS-B مجهز کرده است و افزایش قیمتی را در پی نداشته است. الزامات قوانین Remote ID عمدتاً بر تولیدکنندگانی همچون شرکت DJI ، در طی 4 سال آینده قرار خواهد گرفت و افزایش قیمت زیادی در انتظار کاربران نیست.

در نتیجه حداقل تا سال 2024 عملیاتی شدن این قانون محتمل نبوده و بنابراین زمان زیادی برای استفاده از پهپادهای فعلی وجود دارد و می توان نتیجه گرفت که تنها تأثیرگذاری قابل بحث بر روی مهندسان نقشه بردار تا آن زمان این است که پهپادهایی که در حال استفاده هستند یا باید به این سیستم مجهز شوند و یا از رده خارج شوند یا به عبارتی بازنشسته شوند. از طرف دیگر، بیشتر هواپیماهای بدون سرنشین خریداری شده در چهار سال آینده احتمالاً از قبل با این قانون سازگار بوده و جای نگرانی درمورد خرید یک پهپاد جدید براساس این قانون وجود ندارد.

 

این مطلب را به اشتراک بگذارید.

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

مهندسین مشاور طرح آفرینش سپنتا ارائه دهنده خدمات برتر ژئوماتیک (نقشه برداری).

نقشه برداری-فتوگرامتری و سنجش از دور (RS)-سیستم اطلاعات جغرافیایی (GIS)

ارائه مشاوره رایگان

کارشناسان ما برای ارائه مشاوره رایگان در تمامی زمینه های مرتبط با علوم ژئوماتیک در خدمات شما دوستان و همکاران گرامی هستند.

تماس با ما

021-77741645

021-77723905

09131296616

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید