•   این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
 •  021-77741645
 مهندسین مشاور طرح آفرینش سپنتا آماده ارائه خدمات نقشه برداری مرتبط با برداشت سه بعدی نما جهت فعالین در عرصه طراحی و اجرای نما می باشد.

 

 از زمانی که زیبایی ظاهری و ایمنی هر چه بیشتر محل زیست بشر و صد البته صرفه جویی در مصرف انرژی برای ساختمان­ها مد نظر قرار گرفت، ایجاد نما با مصالح و شیوه های اجرایی متفاوت و متنوع در دستور کار مالکان و سازندگان ساختمان­ها قرار گرفته است. البته از این نظر ایرانیان دارای سابقه طولانی و دیرینه در امر نما سازی برای ساختمان­ها هستند.

در حال حاضر با رشد تکنولوژی مصالح ساختمانی و بلوغ طراحی سازه­ های منحصر به فرد با اشکال پیچیده و ابعاد بزرگ، بحث طراحی و اجرای نمای مناسب که نقش کلیدی در هویت بخشی یک سازه مهندسی دارد بسیار مورد توجه قرار گرفته است، بطوریکه شرکت های متعددی بر روی این موضوع به شکل تخصصی در حال فعالیت و ارائه خدمات هستند. اما برای طراحی نهایی و اجرای نما همواره یک سوال در ذهن این شرکت ها وجود داشته است "سازه موجود چه مقدار با سازه طراحی شده مطابقت دارد؟" این سوال بحث تهیه نقشه های چون ساخت دقیق از نما را مطرح می کند.

همانطور که مشخص است یک نما از المان های متعددی که در فضای سه بعدی (3D) گسترده شده اند تشکیل شده است، بنابراین تهیه نقشه های چون ساخت نما، خود دارای پیچیدگی های بسیاری در بخش برداشت و ترسیم می باشد. این پیچیدگی ها اهمیت کار برداشت و ترسیم نقشه برداری را دو چندان می­کنند که تنها در تخصص برخی از شرکت های نقشه برداری می باشد، شرکت مهندسین مشاور طرح آفرینش سپنتا این افتخار را دارد که با بهره گیری از تجهیزات روز (دوربین های نقشه برداری، لیزر اسکنر های زمینی و ...) یکی از اولین شرکت های نقشه برداری در ایران باشد که به شکل تخصصی اقدام به ارائه خدمات برداشت سه بعدی نقشه های ازبیلت نما (3D As-built) نموده است. در ادامه برخی از راهکارهای برداشت سه بعدی نما ذکر می گردند.

 

روش فتوگرامتری برد کوتاه:

 استفاده از فتوگرامتری برد کوتاه (Close-Range Photogrammetry)  جهت مدل سازی سه بعدی یکی از روش های مرسوم است، در این روش از عارضه مورد نظر در زوایای مختلف و با در نظر گرفتن شرایط نوری و پارامترهای خاص عکسبرداری با دوربین های متریک و حتی غیر متریک عکسبرداری شده و سپس از ترکیب عکس های تهیه شده مدل سه بعدی ساخته شده و پس از آن از مدل تهیه شده نقشه تهیه می شود.

در رابطه با تهیه نقشه های ازبیلت سه بعدی نما به دلیل آنکه در عمل معمولا شرایط نوری مناسب عکسبرداری از سازه به درستی فراهم نمی شود و همچنین امکان عکس برداری از تمامی جهات ساختمان و در زوایای مختلف به خصوص در مورد سازهای مرتفع مثل برج ها و ... به طور عملی ممکن نیست، معمولا نتایج حاصل از کیفیت مناسبی برخوردار نیستند. با توجه به این مطالب این شرکت هر چند به لجاظ تئوری دقت این روش را تایید می کند اما به دلیل موانع موجود در اجرا آن را تنها برای پروژه های کوچک و خاص که از زوایای پنهان کمی برخوردار هستند توصیه می کند.

 

 

روش برداشت با استفاده از دوربین های لیزری:

 دروبین های نقشه برداری Total Station یکی از شناخته شده ترین ابزار های نقشه برداری هستند، اضافه شدن فناوری لیزر به این دوربین­ها کاربردهای آن­ها را تا حد بسیار زیادی افزایش داده است. این بهبود عملکرد در برداشت سه بعدی نما بسیار مفید بوده است به همین جهت یکی از پرکاربردترین روش های برداشت نما استفاده از این دوربین هاست.

در این روش بسته به وسعت کار ابتدا شبکه دقیقی از نقاط در محدوده پروژه به عنوان "شبکه پیمایش بنچ مارک ها" ایجاد شده و قرائت های متعددی بر روی آنها انجام می شود و سپس مشاهدات در نرم افزارهای تخصصی سرشکن می شود تا پایه کار برداشت فراهم شود. در ادامه با استفاده از این نقاط، برداشت نما شروع خواهد شد.

 

 

نقاط قوت:

 • ارزان بودن نسبت به روش لیزر اسکنر زمینی
 • مناسب برای نما هایی که دارای کنج های غیر قابل دید باشند(به علت امکان ترکیب استفاده از مینی منشور و لیزر)

نقاط ضعف:

 • زمان بر بودن
 • امکان فراموش شدن عوارض در پروسه برداشت و یا ترسیم
 • طای نشانه روی ناش از عوامل انسانی

باور های غلط:

 • "دوربین دوربینه دیگه": با توجه به مشابه بودن دوربین های نقشه برداری به یکدیگر باید این نکته را در نظر داشت که هر دوربین نقشه برداری مناسب برای کار برداشت سه بعدی نما نیست. علاوه بر اینکه دوربین باید از برندهای معتبر تولید کننده باشد (پرهیز از مارک های متفرقه چینی)، باید دارای خصوصیات ذاتی مناسب و نگهداری مناسبتر از آن باشد، دوربین باید به صورت اختصاصی برای نما نگهداری شود و از حمل و نقل غیر اصولی و زیاد آن پرهیز شود و در فواصل زمانی بسیار کوتاه تری نسبت به استادنداردهای موجود (6 ماه) کالیبره و سرویس گردد.
 • "مهندس ما نقشه بردار خوبیه" پیچیدگی های برداشت و ترسیم نمای سه بعدی و همچنین دقت های مورد نیاز این گونه پروژه ها چیزی نیست که از عهده افراد تجربی (هرچند بسیار با تجربه باشند) و یا افراد مبتدی (هرچند از دانش فنی بالایی برخوردار باشند) بر بیاید. تکینیک های خاص توجیه دوربین، ترکیب ادوات نقشه برداری، استفاده صحیح از انواع رفلکتورها، مینی منشور ها، تیپ ها و لیزر و همچنین سیستم کدنیگ برداشت و ترسیم سه بعدی ولایه بندی، مهارت هایست که به جرات می توان گفت از بین هر 100 نقشه بردار تنها در 1 نفر وجود دارد که باید علاوه بر تجربه نقشه برداری صنعتی تجربه برداشت سه بعدی نما و ترسیم آن را داشته باشد.
 • "1 میلیمتر دقت" متاسفانه استفاده از لفظ لیزر و کاربرد روزمره آن برخی افراد را به این نتیجه رسانده است که هر جا پای لیزر در میان است دقت های میلیمتری قابل حصول است، و عده ای نیز از این عدم آگاهی سو استفاده کرده اند و ادعاهای واهی و غیر واقعی را مطرح نموده اند، طبق کاتالوگ های موجود در رابطه با عموم دوربین های مورد استفاده حداکثر دقت طولیابی در شرایط آزمایشگاهی برای منشور 2mm و برای لیزر 5mm است و به این مقادیر باید تاثیر خطای زاویه یابی و شرایط محیطی و خطای های انسانی را نیز افزود. بنابراین در برداشت نما در خصوص عوارض کلی دقت تا حدود 1cm و در خصوص عوارض خاص دقت در حد 5mm قابل حصول است.
 • "دوربین و نقشه بردار خوب کافیست" همه این ضرب المثل را شنیده ایم که قدرت یک زنجیر به اندفازه ضعیفترین حلقه آن است، در رابطه با تهیه مدل سه بعدی نما نیز همین مثال صادق است، در فرایند کار مجموعه ای از ابزار همانند متر، ژالون، سه پایه، منشور و ... وجود دارند که صحت عملکرد آن ها مستقیما در نتیجه کار تاثیر گذار خواهد بود. همچنین علاوه بر نقشه بردار کمک نقشه بردار و بقیه تیم کاری نیز باید در سطح کاری مناسب باشند. 

 

روش برداشت با استفاده از لیزر اسکنر های زمینی:

 لیزر اسکنر های زمینی (Terrestrial Laser Scanner) از جمله پیشرفته ترین روش های نقشه برداری هستند که در سال های اخیر در داخل و خارج کشور هر روز بیشتر از گذشته جایگاه خود را به عنوان یک ابزار مدرن و کارآمد نقشه برداری پیدا می کنند، اساس کار لیزر اسکنر ها مشابه دوربین های نقشه برداریست با این تفاوت که در یک برداشت متوسط با دوربین در طول یک روز در حدود 1000 نقطه برداشت خواهد شد اما در لیزر اسکنر این مقدار در ثانیه به حدود 1،000،000   نقطه نیز می رسد. با این حجم از اطلاعات ابری از نقاط  (Point Cloud) برداشت شده در اختیار خواهد بود که با استفاده از تکنولوژی ها و نرم افزارهای مدلسازی امکان ساخت مدل های منسجم و با کیفیت بالا از آنها فراهم می گردد. 

 

 

نقاط قوت:

 • سرعت بالای برداشت
 • پیوستگی اطلاعات برداشت شده
 • امکان تولید ابر نقاط رنگی Colored Point Cloud
 • صحت، دقت و اطمینان پذیری بالاتر نسبت به دوربین های نقشه برداری
 • کاهش خطاهای انسانی و اشتباه در نشانه روی و برداشت

 نقاط ضعف:

 • هزینه بالا
 • حجم بالای داده ها

باور های غلط:

 • "ابر نقطه همه چیز است": متاسفانه در طی سال های حضور فناوری لیزر اسکنر در کشور بدلیل عدم وجود دانش فنی کافی در این رابطه برخی از شرکت ها تنها با ارائه خروجی حجیمی به نام ابر نقطه به کارفرمایان بسنده کرده اند. حال آنکه تولید ابر نقطه یک پارچه تنها بخشی از کار است و خروجی نهایی مورد نظر مدل سه بعدی استخراج شده از آن است، با این شرایط طبیعیست که برخی از کارفرمایان خاطره بدی از برداشت لیزر اسکنر داشته باشند و عنوان نمایند که "خروجی قابل استفاده نبوده است".

 

با توجه به مطالب بالا مهندسین مشارو طرح آفرینش سپنتا با توجه به توان فنی، تجربه و تجهیزات به روز خود (Leica, Riegl, Z+F) این افتخار را دارد که بهترین خدمات موجود در کشور را در زمینه برداشت سه بعدی نما به کارفرمایان محترم ارائه نماید و مدل های مورد نظر را تحت فرمت های گوناگون CAD و به شکل Solid Model و Wireframe در اختیار کارفرمایان محترم قرار دهد در ادامه چند نمونه از کارهای انجام شده در این زمینه را مشاهده می نمایید.

 

این مطلب را به اشتراک بگذارید.

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

مهندسین مشاور طرح آفرینش سپنتا ارائه دهنده خدمات برتر ژئوماتیک (نقشه برداری).

نقشه برداری-فتوگرامتری و سنجش از دور (RS)-سیستم اطلاعات جغرافیایی (GIS)

ارائه مشاوره رایگان

کارشناسان ما برای ارائه مشاوره رایگان در تمامی زمینه های مرتبط با علوم ژئوماتیک در خدمات شما دوستان و همکاران گرامی هستند.

تماس با ما

021-77741645

021-77723905

09131296616

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید